Bowden k svářečce
Bowdeny
Bowden (spirála) je během svařování MIG/MAG zodpovědný za posun svařovacího drátu uvnitř hořáku. Bowden se uchycuje do vodiče bowdenu svařovacího hořáku po odšroubování matice na eurokoncovce, případě konektoru F Fronius.
Existují bowdeny o různých vnitřních průměrech, výběr zvolíte podle toho, jakým průměrem drátu budete svařovat.
Vnitřní průměr |
1,3 mm | 1,5 mm | 2,0 mm | 2,0 mm |
Průměr drátu | 0,6-0,8 mm | 0,8-1,0 mm | 1,0-1,2 mm | 1,0-1,2 mm |
Bowden k svářečce
Nejprodávanější
Bowden k svářečce
Jaký bowden zvolit?
Pokud svařujete nelegované a nízkolegované materiály, budete potřebovat ocelové bowdeny. Ty se vyrábějí ve dvou modifikacích, a to podle toho, jaký druh hořáku máte. Pokud jste majitelem plynem chlazeného hořáku, nebo kapalinou chlazené hořáky typu MB EVO nebo MB EVO PRO, je potřeba sáhnout po izolovaných bowdenech. Pokud máte kapalinou chlazené hořáky, můžete sáhnout po bowdenech holých (bez bužírky). Navíc, pokud používáte holý, můžete použít i izolovaný bowden, naopak však nikoli.
Proč tomu tak je?
Izolace na bowdenech v plynem chlazených hořácích mají svůj význam. Pokud by totiž izolace okolo bowdenu chyběla, plyn by se vracel po bowdenu zpátky. Kapalinou chlazené hořáky mají samostatnou hadičku vedení plynu i kapaliny. MB EVO a MB EVO Plus plynovou hadičku nemají, a plyn proudí přes vodič bowdenu - okolo.
V případě ocelových bowdenů izolovaných bužírkou je orientace mnohem jednodušší, průměry jsou rozlišeny barvami. Tyto bowdeny se používají pro svařování nelegovaných a nízkolegovaných svařovaných drátů.
Proč bowden měnit?
V prvé řadě je nutné bowden měnit dle průměru používaného drátu. A to i v případě, že budete svařovat drátem menšího průměru, než máte bowden. V takovém případě velké vůle totiž začně drát v bowdenu rotovat, a začne se v bowdenu kroutit. Podávání drátu pak není plynulé, a drát začne tzv. kopat. Jde o velmi častou závadu při opravách hořáku.
Jako každá mechanická věc se i tato součást hořáků opotřebovává a zanáší prachem, či nečistotami z použitých drátů. Riskujete zde kontaminaci nečistot.
Chci svařovat nerez/hliník
Pro svařování nerezu sahejte po teflonových, nebo uhlíkoteflonových bowdenech. Teflon má hladší povrch než ocel, a tak nehrozí riziko vydírání oceli a zanášení materiálu železem. Také u svařování hliníku se používají teflonové druhy bowdenů. I přesto, že je hliník měkčí materiál, než je ocel v bowdenu, vzhledem ke struktuře se o sebe materiály třou, a nelze tak zaručit hladký posun drátu. Jaký ale vybrat? V tomto případě je jedno, jaký bowden vyberete. Rozdíl je mezi nimi pouze v tom, že je uhlíkoteflonový bowden více tužší, a je tak drát bowdenem snadněji prochází. Kromě toho je v balení součástí mosazný nástavec, kdežto v případě teflonového bowdenu si jej musíte koupit samostatně.